دندانپزشک کودکان دکتر سارا قدیمی

مراقبت های بهداشتی ۰ تا…

مراقبت های بهداشتی 0 تا 12 سال

نوزادی(٠تا١سالگى)👶🏼👶🏻Infancy:

۱) با رویش اولین دندان شیرى مسواک زدن توسط والدین باید آغاز شود.

۲) پیش از رویش دندان هاى انتهایى( کرسى )مى توان از مسواک انگشتى براى تمیز کردن استفاده کرد.

۳) اولین ملاقات دندان پزشکى در کودک بهتر مى باشد در حدود زمان رویش اولین دندان باشد و این ملاقات دیرتر از ١٢ ماهگى صورت نگیرد.
۴) پیش از رویش دندان ها بهتر است کودک را در آغوش گرفته و توسط یک گاز مرطوب لثه ها را تمیز نمایید.

نوپاها( ۱ تا ۳ سالگی ) 👶🏼👶🏻Toddlers:

۱) از مسواک نرم برای مسواک زدن استفاده شود..

۲) والدین مسئول رعایت بهداشت دهان کودک خود هستند و در صورتی که ابتدا کودک برای خود مسواک میزند بعد از کودک والدین وظیفه نظارت و مسواک زدن دوباره برای کودک را دارند.

 ۳) کودکان به دلیل بلعی که انجام میدهند استفاده از خمیر دندان توصیه نمیشود و در صورت خاص بودن شرایط و داشتن استعداد پوسیدگی زیاد(با توجه به تشخیص پزشک) استفاده از آن به اندازه یک عدد برنج بلا مانع است

پیش دبستانی(۳ تا ۶ سالگی) 👧🏻🧒🏽Preschool:

۱) مسئولیت اصلی رعایت بهداشت دهان کودک در این سن به عهده والدین میباشد و در صورتی که ابتدا کودک برای خود مسواک میزند بعد از کودک والدین وظیفه نظارت و مسواک زدن دوباره برای کودک را دارند.

۲) بدلیل بلعی که کودکان انجام میدهند امکان بلعیدن فلوراید موجود در خمیردندان برای آنها وجود دارد و توصیه میشود که اگر خمیردندان فلوراید دار استفاده میکنند به اندازه یه نخود کوچک باشد.

۳) در این سن اگر فاصله بین دندان ها بسته شده باشد بخصوص در دندان های انتهایی(آسیا)نخ دندان زدن هم باید به اقدامات شما جهت رعایت دهان کودک خود اضافه شود.

سن مدرسه(۶ الی ۱۲ سالگی) 👩👦🏼School age:

۱) در این سن مسئولیت پذیری کودک افزایش می یابد و باید به جای مسواک زدن برای کودک خود روی انجام دادن آن نظارت داشته باشید .

۲) در این رده سنى بخصوص ٩الى١٢سالگى کودک کم کم توانایی نخ دندان کشیدن را هم پیدا میکند.

۳) از این سن به بعد که دیگر نگرانی ای در مورد بلع کودک وجود ندارد. کودک مى تواند از دهانشویه حاوى فلوراید استفاده نمایید.

منبع

نوشته شده توسط : دکتر سارا قدیمی

تاریخ : ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت : ۹:۳۹ ق٫ظ