دندانپزشک کودکان دکتر سارا قدیمی
نکاتی کاربردی و مفید برای والدین در مورد قطره آهن

چرا قطره آهن دندان را سیاه می کند؟

این یک باور غلط است و قطره آهن تاثیرات مخرب تایید شده ای برای دندان ندارد و قطره میم دندان را سیاه نمیکند قطره آهن نکاتی کاربردی و مفید برای والدین در مورد قطره آهن

راه های جلوگیری از سیاه شدن دندان نوزاد با قطره آهن

قطره میمقطره میمقطره میم نکاتی کاربردی و مفید برای والدین در مورد قطره آهن:  
 • 1- به کودک خود از سن 6 ماهگی تا 2 سالگی با نظر  پزشک قطره آهن بدهید.
 • 2- برای جذب بهتر قطره آهن را بین دو وعده شیردهی به کودک خود بدهید.
 • 3- قطره آهن به هیچ وجه دندان های کودک شما را پوسیده نمی کند.

مقاله مرتبط :

در همین بین توصیه می کنیم قبل از مطالعه ادامه این مطلب مقاله ⭐️ وارنیش چیست ⭐️ را حتما بخوانید

پس علت پوسیدگی دندان کودک چیست؟

تمیز نکردن دندان های کودک توسط شما از زمان رویش اولین دندانهای شیری و نیز اجازه دادن به کودک در مصرف مکرر میان وعده های پوسیدگی زا در طول روز است که سبب خراب شدن دندان های کودک دلبندتان می گردد. لذا گناه خود را به گردن قطره آهن نیاندازید.
 • 4- قطره آهن ممکن است مقداری دندانها را سیاه نماید که اگر دندانها سالم باشد و فقط چند لکه سیاه بر روی آنها باشد، هیچ جای نگرانی نیست.
 • 5- برای جلوگیری از تغییر رنگ دندانها، قطره آهن را با قاشق چایخوری یا قطره چکان در عقب دهان کودک بریزید، سپس کمی آب به او بخورانید و بلافاصله دندانهای او را با دستمال یا مسواک پاک کنید و در صورت استفاده از شیر خشک قطره آهن را داخل شیر نریزید!!..
 
 • 6- می توانید قطره آهن را داخل یک قاشق آب میوه ( آب پرتقال، آب نارنج، آّبلیمو، آّب سیب و … ) حل کنید و آن را به کودک بدهید. این کار سه مزیت دارد:
قطره میمقطره میمقطره میم
 1. کودک طعم تلخ آهن را کمتر احساس میکنید.
 2. ویتامین C موجود در آب میوه جذب آهن را در معده افزایش میدهد
 3. تغییر رنگ دندان کودک کمتر میشود
 
 • 7- قطره آهن را نباید هیچگاه به شیر اضافه نمود.
 
 • 8- اگر از قطره یا شربت های حاوی سایر مکمل ها و مواد معدنی (مثل قطره مولتی ویتامین – آهن،قطره MIM یا شربت فروگلوبین) استفاده میکنید.معمولا نیاز به قطره آهن به صورت جداگانه وجود ندارند.
 • 9- با خوردن قطره آهن، رنگ مدفوع کودک شما به طور طبیعی تیره می شود.
     

علت تغییر رنگ دندان ها در اثر مصرف قطره آهن

تیره شدن رنگ دندان های کودک در اثر مصرف قطره آهن، یکی از مهمترین دلایلی است که باعث نگرانی والدین و مراجعه آنها به همراه کودکشان به مطب دندانپزشکی می شود. این تغییر رنگ بویژه در کودکانی شدیدتر است که دندان هایشان حداقل یکبار در روز با مسواک یا پارچه،توسط والدینشان تمیز نمی شود و همچنین در طول روز اجازه می یابند مکررا از میان وعده های پوسیدگی زا (مثل کیک، بیسکویت، شکلات، پفک و چیپس) استفاده کنند. قطره میمقطره میمقطره میم متاسفانه این باور غلط در بین والدین وجود دارد که قطره آهن است که منجر به خراب شدن دندانها می شود و به همین دلیل گاهی مصرف این عنصر حیاتی را توسط فرزند خود محدود می نمایند. منبع علت تیره شدن دندانها! قطره آهن یا شیر شبانه…

تیره شدن دندانها در اثر قطره آهن یا پوسیدگی ناشی از شیر شبانه ؟؟

علت تیره شدن دندانها! قطره اهن یا شیر شبانه تیره شدن دندانها در اثر قطره اهن یا پوسیدگی ناشی از شیر شبانه ؟؟ تیره شدن رنگ دندان های کودک در اثر مصرف قطره آهن، یکی از مهم ترین دلایلی است که باعث نگرانی والدین و مراجعه آن ها به دندانپزشک می شود. این تغییر رنگ بویژه در کودکانی شدیدتر است که دندان هایشان توسط والدینشان تمیز نمی شود و شیر شبانه در حین خواب دریافت می کنند.
قطره میمقطره میمقطره میم
متاسفانه این باور غلط در بین والدین وجود دارد که قطره آهن است که منجر به خراب شدن دندان ها میشود و به همین دلیل گاهی مصرف این قطره آهن را قطع می نمایند.
#قطره_آهن به هیچ وجه دندان های کودک شما را پوسیده نمی کند،بلکه تمیز نکردن دندان های کودک توسط شما از زمان رویش اولین دندان های شیری و نیز مصرف مکرر میان وعده های پوسیدگی زا در طول روز و شیر شبانه است که سبب خراب شدن دندان های فرزند دلبندتان می گردد.
#قطره_اهن ممکن است مقداری دندان ها را سیاه نماید که اگر دندان ها سالم باشند، جای نگرانی نیست و توسط دندانپزشک‌ قابل پاک شدن هستند. قطره میمقطره میمقطره میم
♦️برای بالا بردن هرچه بیشتر سطح آگاهی در مورد بهداشت دهان و دندان کودکان و یافتن پاسخ بسیاری از سوالات خود به کانال تلگرامی ما مراجعه کنید. دکتر قدیمی ( متخصص دندانپزشکی کودکان ) توصیه می کند این مطلب مفید را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید
منبع

نوشته شده توسط : دکتر سارا قدیمی

دسته :

مقالات

برچسب ها :

تاریخ : ژوئن 24, 2018 ساعت : 10:45 ب.ظ