دندانپزشک کودکان دکتر سارا قدیمی

شکلهای مختلف فلوراید موجود در بازار کدامند؟

شکلهای مختلف فلوراید موجود در بازار کدامند؟

انواع فلوراید موجود در بازار

چه فلورایدی برای کودک شما مناسب است؟

  • ١) سالهاست که فلوراید به عنوان یکی از شناخته شده ترین مواد در پیشگیری از پوسیدگی دندانها معرفی شده است.این عنصر کوچک وقتی در کنار مینای دندان قرار میگیرد وارد ساختار کریستالی دندان شده و ترکیب شیمیایی مستحکم تری میسازد،دندان با ترکیب حاصل جدید در مقایسه با دندان معمولی در مقابل پوسیدگی مقاوم تر میباشد و به راحتی توسط اسیدهای حاصل از فعالیت میکروبهای دهان حل نمیشود و دچار تخریب در ساختار نمیشود. فلوراید روی دندانهای تازه رویش یافته کودکان به دلیل نابالغ بودن دندان اثر بیشتری دارد و بیشتر وارد ساختمان دندان میشود،حتی اگر در دندانی روند پوسیدگی شروع شده باشد و فرد از فلوراید استفاده نماید روند پوسیدگی متوقف خواهد شد.
  • ٢) در بسیاری از کشورهای پیشرفته فلوراید به آب آشامیدنی شهر و یا مواد خوراکی چون شیر یا نمک افزوده میشود.ساده ترین و در دسترس ترین شکل فلوراید موجود در بازار همان خمیردندانهای حاوی فلوراید هستند.(البته استفاده از خمیردندان برای کودکان کمتر از ۲ سال توسط دکتر قدیمی توصیه نمیشود)مگر آنکه خطر پوسیدگی دندان در کودک بالا بوده و دندانپزشک استفاده از آن را توصیه نموده است.
  • ٣) شکل دیگر ارایه فلوراید دهانشویه می باشد.استفاده از این شکل فلوراید در کودکان زیر ۶ سال به دلیل عدم توانایی در خارج کردن آب از دهان توصیه نمیشود. ٣) کاربرد فلوراید در کودکان کم سن و سال باید در مطب دندانپزشکی و تحت نظارت دندانپزشک انجام شود.ساده ترین فرم تجویز فلوراید برای نوپایان وارنیش فلوراید است.دندانپزشک پس از تمیز کردن دندانها این ماده را به کمک یک برس یکبارمصرف روی دندانهای کودک قرار میدهد.بعضی از وارنیش ها رنگ کاراملی دارند و تا حدود دو روز می توانید اثر آنرا روی دندانهای کودکتان ببینید،انواع دیگر رنگ شیری یا سفید دارند.
  • ٤) روش دیگر تجویز فلوراید در مطب با کمک وسایلی به نام تری است.دندانپزشک ترکیب فلورایددار ژل یا کف مانندی را در داخل وسایل مخصوصی در دهان کودک قرار میدهد.مدت درمان معمولا ۱ الی ۴ دقیقه میباشد،حین درمان ساکشن باید در دهان کودک باشد تا از بلع فلوراید توسط او جلوگیری شود.بعد از این درمان حداقل تا نیم ساعت دهان کودک را نشویید و در این مدت از خوردن و آشامیدن امتناع شود.

منبع

فلورایدتراپی موضعی توسط دندانپزشک در مطب انجام می شود که… در همین جا لازم است مقاله وارنیش فلوراید ما را هم ببینید..

فلوراید تراپی و مصرف فلوراید در خانه

فلوراید تراپی و مصرف فلوراید در خانه (فلورایدتراپی)   فلورایدتراپی موضعی توسط دندانپزشک در مطب انجام می شود که اینکار باعث کاهش میزان ایجاد پوسیدگی و کاهش روند پیشرفت پوسیدگی ها در دهان می شود و در کودکان فاقد پوسیدگی و یا دارای پوسیدگی خفیف هر ۶ ماه یکبار و در کودکان با استعداد بالا برای پوسیدگی هر ۳ تا ۴ ماه یکبار با توجه به تشخیص پزشک توصیه می‌شود!   (مصرف فلوراید در خانه)  
  • ۱-خمیردندان حاوی فلوراید:
توصیه میشود که در کودکان بالای ٣ سال از این خمیردندان ها استفاده شود. لازم به ذکر است که  کودکان زیر ۶ سال بایستی با نظارت والدین و با احتیاط مصرف شود.  
  • ۲-دهانشویه فلوراید:
زیر ۶ سال منع مصرف دارد. دکتر قدیمی ( متخصص دندانپزشک کودکان ) به شما توصیه می کند این مطب مهم را برای دوستانتان بفرستید
منبع

نوشته شده توسط : دکتر سارا قدیمی

  • آرچینا گفت:

    مطالبتون واقعا عالیه. ممنون از شما.

  • تاریخ : نوامبر 14, 2018 ساعت : 5:26 ب.ظ