دندانپزشک کودکان دکتر سارا قدیمی

دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی

  آیا میدانید که دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی چیست و چرا انجام می شود درباره جزئیات دندانپزشکی کودکان با بیهوشی در این مقاله بیشتر صحبت می کنیم..
دندانپزشکی کودکان بوسیله بیهوشی چگونه است؟ دنداپزشکی کودکان تحت بیهوشی

درباره دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی بیشتر بدانید

آخرین توصيه درمانی دندانپزشک اطفال  در صورت بالا بودن تعداد دندان پوسيده در كودكان با سن پایین و شکست روشهای مختلف کنترل رفتاری، بیهوشی عمومی هست!

دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی و سوالات پیرامون آن

دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی نیاز به تخصص بیهوشی دارد و دکتر قدیمی این کار را برای کودک شما انجام می دهد.
دنداپزشکی کودکان تحت بیهوشی
يكي از سوالاتی كه والدين در اكثر مواقع از دندان پزشك کودکان مي پرسند اين مي باشد كه آيا بیهوشی برای فرزند ما كه خيلی كوچك است ضرری ندارد؟!

واقعيت امر اين است كه اگر كودك شما مشكل پزشکی خاصی نداشته باشد، بعد از انجام مشاوره های لازم توسط متخصص بیهوشی و يا متخصص پزشك كودكان در صورتی که آنها بیهوشی را بلامانع اعلام كنند، بدين معنی است كه كودك شما مشكل خاصی ندارد و مي توانيد درمانهای دندانپزشکی كودك خود را در يك مركز مجهز تحت بیهوشی انجام دهید.

دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشیدندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی
از نكات قابل ذكر اين مي باشد كه وقتی كودك از نظر سنی در حدی باشد که همکاری لازم را انجام دهد معمولا احتیاج به بیهوشی نیست و اين روش فقط در كودكان با سن كم و دندان های خراب زياد استفاده ميگردد.

ارائه خدمات دندانپزشکی بیمارستانی و تحت بیهوشی عمومی به چه خاطر است؟

امروزه برای کودکانی که دارای ترس و اضطراب هنگام مراجعه به دندانپزشکی هستند و تعداد دندانهای پوسیده زیاد می باشد و سایر روشهای کنترل رفتاری در آنها شکست خورده، برای افزایش دقت و کیفیت کار دندانپزشک متخصص کودکان  از درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی عمومی استفاده می نماید.
دندانپزشکان متخصص اطفال درمانهای دندانپزشکی مورد نیاز برای کودکان مبتلا به فلج مغزی، عقب افتاده ی ذهنی، اوتیسم و مبتلا به بیماریهای سیستمیک را انجام می دهند، هر چند به دلیل عدم همکاری لازم در اغلب مواقع این کودکان برای درمان احتیاج به بیهوشی و یا آرام بخشی در محیط بیمارستانی دارند.

متخصص بیهوشی چه کارهایی انجام می دهد؟

     
حال می خواهیم در مورد کارهایی که متخصص بیهوشی حین درمان دندانپزشکی فرزند شما تحت بیهوشی انجام می دهد صحبت کنیم و اطلاعاتی در مورد بیهوشی و خطرات آن به شما بدهیم.
در تمام مراحل، متخصص بیهوشی ضربان قلب، فشار خون، سطح اکسیژن و دمای بدن را اندازه گیری می کند. این اقدامات به ما امکان می دهد مقدار بیهوشی مناسبی را انجام دهیم تا کودک شما درمان دندانپزشکی را احساس نکند یا به خاطر نیاورد.
برای تزریق مایعات و داروها رگ گیری میشود تا از طریق سیاهرگ داروها وارد بدن شوند .
یک لوله تنفسی برای دریافت اکسیژن و ماده ی بیهوشی در  مجرای تنفسی قرار داده می شود.
پس از اقدامات دندانپزشکی، کودک شما را از اتاق عمل به محل ریکاوری منتقل می کنند تا تحت نظر باشد.  ما برای راحتی کودک شما  هر دارویی که نیاز باشد خواهیم داد.
دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشیدندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی
اگرچه نظارت ها و داروهایی  که امروزه استفاده می کنیم ، بیهوشی را بسیار ایمن می کند اما  خطر صفر نیست.
برخی از خطرات با ناراحتی جزئی یا آسیب همراه است؛ مثل حالت تهوع و استفراغ، گلو درد یا گرفتگی صدا و خراش یا کبودی لب و محل های رگ گیری. علاوه بر این، بیهوشی می تواند باعث شود کودک شما پس از بیهوشی احساس گیجی یا کندی کند.

در ادامه به سوالات رایج شما در این زمینه می پردازیم.

بیهوشی چیست؟

بیهوشی روشی است که در آن بیمار نیازمند انجام اقدامات پزشکی مانند جراحی یا درمان دندانپزشکی وسیع یا آزمایشات تشخیصی هیچ دردی حین عمل احساس نمی کند. برای این روش حضور متخصص بیهوشی ضروری است.

متخصص بیهوشی چه کاری انجام می دهد؟

متخصص بیهوشی در طی درمان بیمار، علاوه بر از بین بردن حس درد، وضعیت عمومی بیمار، سطح هوشیاری، فشار خون، نبض و تنفس را کنترل می کند و همیشه مراقب هر گونه تغییر است. بنابراین به همین دلیل است که به متخصص بیهوشی “فرشته نگهبان” گفته می شود.

آیا باید مصرف داروهای متداول کودک قطع شود؟

اگر کودک شما داروی خاصی مصرف می کند، متخصص بیهوشی در حین مشاوره، در مورد داروهایی که باید قبل از اقدام دندانپزشکی قطع شوند یا ادامه یابد ، شما را راهنمایی می کند. تنها متخصص بیهوشی می تواند این توصیه های لازم را ارائه دهد و لازم است شما کلیه ی اطلاعات لازم درمورد مصرف هر دارو را در جلسه مشاوره به اطلاع متخصص بیهوشی برسانید.

چرا ناشتا بودن کودک ضروری است؟

در حین بیهوشی امکان استفراغ وجود دارد و در صورت استفراغ ، غذا می تواند وارد دستگاه تنفسی شده و عوارض ریوی بسیار جدی ایجاد کند. بنابراین اجازه ندهید کودک شما چیزی بخورد یا بنوشد ، به توصیه پزشک متخصص بیهوشی خود عمل کنید.

آیا در مشاوره قبل از بیهوشی امکان بررسی آلرژی به داروی بیهوشی وجود دارد؟

هیچ آزمایشی برای شناسایی آلرژی قبل از بیهوشی وجود ندارد. در واقع ارزیابی قبل از بیهوشی یک معاینه پزشکی است که با هدف جمع آوری اطلاعات مربوط به شرح حال بالینی و معاینه فیزیکی برای نیازهای پروسه های بیهوشی_جراحی انجام می شود.
دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشیدندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی

آیا ممکن است فرزند من بدون بررسی آزمایشگاهی قبلی تحت بیهوشی قرار گیرد؟

به طور معمول آزمایش خون اولیه برای بیهوشی نیاز است. با این حال ، فقط متخصص بیهوشی، پس از معاینه بیمار و با توجه به ویژگی های فردی، قادر به تعیین نیاز به تست های آزمایشگاهی است

خطرات بیهوشی چیست؟

با توجه به پیشرفت های علم پزشکی روش مدرن بیهوشی نسبت به گذشته ایمن تر است. بدیهی است که خطر هرگز صفر نیست و در همه ی اعمال پزشکی و دندانپزشکی اندکی خطر حوادث غیر قابل پیش بینی وجود دارد. بیشتر این عوارض موقتی هستند. شایع ترین عوارضی که بعد از بیهوشی  گزارش شده شامل تهوع و استفراغ ، گلودرد یا گرفتگی صدا، خراش یا کبودی لب و محل رگ گیری می باشد.

کودک من چه نوع بیهوشی دریافت می کند؟


بیماران کودک اغلب به بیهوشی عمومی نیاز دارند که ممکن است از آرام بخشی تا بیهوشی عمیق متفاوت باشد که به بیمار اجازه می دهد در حین اقدامات دندانپزشکی کاملاً بیهوش و بدون درد بماند.

القای بیهوشی چیست؟

القای بیهوشی درواقع آغاز بیهوشی است که در اتاق معاینه یا عمل انجام می شود. داروی بیهوشی ممکن است استنشاق شود (هنگامی که داروی بیهوشی استنشاقی تجویز می شود) یا به صورت داخل سیاهرگی (هنگامی که بی حس کننده سیاهرگی تجویز می شود) استفاده شود. لازم به ذکر است که در دندانپزشکی معمولا قبل از ورود به اتاق عمل داروهای خوراکی یا تزریقی جهت آرام کردن کودک برای ورود به اتاق عمل استفاده می شود.

بیهوشی چه مدت طول می کشد؟

مدت زمان بیهوشی، کاملا بستگی به تعداد دندان های پوسیده و نوع درمان های مورد نیاز کودک دارد.

اتاق استراحت (ریکاوری) چیست؟

پس از پایان درمان، کودک به اتاق استراحت پس از بیهوشی  منتقل می شود و در آنجا توسط پرسنل واجد شرایط به طور مداوم تحت نظر قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود که تمام اثرات مربوط به بیهوشی از بین رفته است. همچنین از عوارض احتمالی جلوگیری می شود یا در صورت بروز عوارض، درمان صورت می گیرد.
دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشیدندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی

فرزندم بعد از بیهوشی چه حسی خواهد داشت؟

این حس به سن ، شخصیت ، مدت زمان بیهوشی و شرایط سلامتی کودک بستگی دارد. با استفاده از بیشتر داروهای بیهوشی، کودکان هیچ چیزی را احساس نمی کنند و به یاد نمی آورند. لازم به ذکر است اکثر کودکان خردسال، اغلب نمی توانند احساس خود را درک کنند یا توضیح دهند. این کودکان ممکن است گریه کنند یا  بی قرار شوند.
دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشیدندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی
در بیشتر موارد  نیازی به هیچ دارویی برای درمان نیست و تمامی این علائم پس از مدت کوتاهی رفع می گردد.

مراقبت بعد از بیهوشی دندانپزشکی کودک

دکتر قدیمی (دندانپزشک اطفال) مراقبت های لازم بعد از بیهوشی را به شما پس از اتمام دندانپزشکی کودک شما اعلام خواهند کرد.

منبع