دندانپزشک کودکان دکتر سارا قدیمی
اشتباهات رایج در خصوص دندان شیری

اشتباهات رایج در خصوص دندان شیری

اشتباهات رایج در خصوص دندان شیری

♦️ به گفته دکتر قدیمی :

بسیاری از والدین به اشتباه فکر می‌کنند که دندان‌های شیری فرزندشان نقش و اهمیت چندانی در سلامت آن‌ها ندارند، با این استنباط اشتباه که روزی قرار است دندان‌های شیری جایشان را به دندانهای دایمی دهند. در همین جا لازم است مقاله دندان شیری را هم بخوانید.
  • 📌در حالیکه دندان درد می تواند باعث عدم امکان جویدن مناسب مواد غذایی توسط کودک گردد و به دنبال آن می تواند منجر به کاهش رشد و وزن کودک شود. از طرف دیگر درد و عفونت دندان می تواند باعث بی قراری و ناراحتی کودک‌‌ و حتی در مواردی بی خوابی او گردد. همچنین استفاده از مسکن و آنتی بیوتیک برای کاهش مشکلات دندانی نیز عوارض خود را دارد.
  • 📌 والدین گرامی به خاطر داشته باشید که دندان های شیری سالم نقش مهمی در جویدن غذا، صحبت کردن و نیز زیبایی چهره و اعتماد به نفس کودک دارند.
  • 📌 این دندان ها به عنوان يك فضا نگهدارنده طبیعی برای دندان های دائمی زیرین خود عمل می کنند یعنی حضور آن ها به دندان های دائمی کمک می کند که در زمان مناسب در محل صحیح خود رویش پیدا کنند.
  • 📌در صورت زود از دست دادن دندان شیری، فضای آن باید توسط فضانگهدارنده حفظ شود و گرنه حرکت دندان های مجاور سبب کاهش فضای مورد نیاز برای رویش دندان دائمی جانشین گردیده و درمانهای ارتودنسی طولانی مدت و پر هزینه در آینده را در بر خواهد داشت .
  • ⚡⚡چهار دندان پیشین شیری فک بالا و پایین تا حدود ۶ تا ۸ سالگی و دوازده دندان شیری دیگر تا حدود ۱۱ تا ۱۲ سالگی در دهان کودک باقی می مانند.
متخصص دندانپزشکی کودکان معتقدند که دندانهای کودک به محض رویش باید مثل دندان ‌بزرگسالان تمیز شود. شروع مراقبت‌های دندانی از ابتدایی‌ترین سال‌های تولد سبب ایجاد عادت روزمره مسواک زدن در کودک می‌شود و از پوسیدگی دندانی و درد و ناراحتی های ناشی از آن پیشگیری می کند.
منبع

نوشته شده توسط : دکتر سارا قدیمی

دسته :

اسلایدر

برچسب ها :

تاریخ : جولای 19, 2018 ساعت : 10:57 ب.ظ